4 perc elolvasni
Változás 2.0 - Akkor most jó, vagy rossz a változás?

Azt már az előző részben tisztáztuk, hogy az ember életében a változás egy elkerülhetetlen és természetes folyamat, amely számos szempontból befolyásolja az egyének élményeit és fejlődését. Most nézzük meg a változásokat testi, lelki és mentális szempontból:

1. Stressz és alkalmazkodás: A változások - még ha pozitívak is - tapasztalatom szerint minden helyzetben kiváltanak stresszt,mivel megváltoztatják a megszokott környezetet, személyiséget, vagy helyzetet. Ezekhez alkalmazkodnunk kell, ami feszültséget okoz. Tervezéssel, a teendők priorizálásával fel tudunk készülni ezekre a helyzetekre.


2. Identitás és önismeret: A változások gyakran új kihívásokat és lehetőségeket hoznak az életébe, ami segítheti az identitás és az önismeret fejlődését. Az embereknek újra kell gondolniuk az értékeiket, hiedelmeiket és céljaikat a változásokkal való megbirkózás során, ami hozzájárul az önismeretük és önazonosságuk elmélyítéséhez.

Megváltozom, tehát meg kell ismernem az új személyiségemet, egyre tudatosabban alakítani a reakcióimat. Mivel változom, a környezetem is érzékeli ezt. Már kiállok magamért, nemet tudok mondani, nem hagyom lekezelni magam. Vagy épp megértőbb, elfogadóbb, segítőkészebb leszek. Megváltozik az energetikám, a kisugárzásom is, ezáltal mások is elkezdenek másképp viselkedni velem. Ezt lesz, aki nehezebben fogadja, esetleg el is veszíthetünk eddig fontosnak vélt kapcsolatokat. Fájni fog? Valószínű lesz olyan is. Ez egy ilyen játék. De többnyire nyerek újakat! 

3. Érzelmi reakciók és hangulatváltozások: A változások gyakran különböző érzelmi reakciókat válthatnak ki, például szorongást, szomorúságot, izgatottságot vagy bizonytalanságot. Fontos, hogy felismerjük az érzelmeinket! Leginkább a „mit érzek most?” (mikor már nem hagyom, hogy beszóljanak), és „miért bánt ez engem?” (..hogy megítélnek, kritizálnak, nem fogadnak el, nem ismernek el) kérdések megválaszolásával kerülhet helyre bennünk az adott szituáció.


4. Tanulás és fejlődés: A változások lehetőséget kínálnak a tanulásra és a fejlődésre. A kihívások és nehézségek meghaladása során gyakran új készségeket, erőforrásokat fejlesztünk ki, ami mindenképpen növeli az önértékelésünket, belső értékünket.

5. Kapcsolatok és támogatás: A változásokkal - legyen az egy tanfolyam, utazás, új munka, környezet - megismerek új embereket, területeket. Ez pedig annyit jelent, hogy tágul a világ számomra, lehetőségem van meghatározni és „bemutatni” az önazonos énemet. Plusz új barátságot, mentort, közösséget is kaphatok.


Most pedig jöjjön néhány konkrét tipp, hogyan lehet változtatni és fejlődni az élet különböző területein: 


1. Célkitűzések megfogalmazása: Határozz meg konkrét célokat, amelyeket el szeretnél érni az életedben. Legyenek ezek rövid és hosszú távú célok is, és legyenek mérhetők és elérhetőek. A célok kitűzése és azok felé haladás motivációt, irányt és értelmet ad az életednek. A nagy célok felé lépésről lépésre, kisebb célokkal haladj, így garantált a sikerélmény is, plusz nem fog elérhetetlennek tűnni a végső cél. Minden héten tűzz ki egy vagy két célt, amelyek segítenek elérni hosszú távú céljaidat. Például, ha azt szeretnéd, hogy egészségesebben étkezz, tűzz ki magadnak célt, hogy minden nap egy egészséges ételt megeszel. Vagy kezdd el a mozgást 10 perc nyújtással.

2. Napi rutin kialakítása: Alakíts ki egy napi rutint, ami segít abban, hogy hatékonyabban és céltudatosabban használd az idődet. Például, minden reggel kezdd a napot egy rövid meditációval, egy 2 perces légző gyakorlattal, vagy 5 perc nyújtással. De beiktathatsz napközben is 5-10 perc sétát. Az ötletek száma végtelen. Sajnos a kifogásoké is, úgyhogy rajtad áll!

3. Önismeret fejlesztése: Tanuld meg jobban megismerni önmagadat, az erősségeidet, gyengeségeidet, értékeidet és céljaidat. Az önismeret növelése segít abban, hogy tudatosabb döntéseket hozz az életedben, és hatékonyabban kezeld az érzéseidet és viselkedésedet.

Naplózás: Minden nap írj néhány sort egy naplóba, hogy lejegyezd az érzéseidet, gondolataidat és tapasztalataidat. Gyakorold a mindfulness vagy tudatosság gyakorlatát, hogy tudatosan figyelj az érzéseidre és gondolataidra anélkül, hogy ítélkeznél felettük. 

4. Új készségek és ismeretek megszerzése: Legyél nyitott az új dolgok tanulására és fejlesztésére! Keresd azokat a területeket, amik érdekelnek, amiben jó vagy, amikre szükséged van az életedben, és fejleszd! Tanulni sosem késő, sőt mindennel csak több leszel!

Foglalkozz minden nap egy olyan tevékenységgel, amely segít fejleszteni valamilyen új készséget vagy ismeretet! Például, ha szeretnéd fejleszteni a kommunikációs készségeidet, minden nap gyakorolj egy rövid beszédet vagy tedd ki magad olyan helyzeteknek, ahol kommunikálnod kell másokkal. Próbálj meg minden nap időt szánni a kreatív kifejezésre, például rajzolj, fess, vagy írj verset, hogy megnyugtasd és kifejezd az érzéseidet! 


5. Komfortzóna elhagyása: Lépj ki a kényelmi zónádból, és keresd a kihívásokat az életedben! Az új dolgok kipróbálása segít abban, hogy meghaladd önmagad, új dolgokat tanulj, és rugalmas legyél, ami kifejezetten megfiatalít. Pl.: tanulj meg új ételeket főzni, menj el salsázni, jógázni, vagy nyelvet tanulni – ahol idegenekkel találkozol! Nem könnyű, de hidd el, később még nehezebb lesz, és bánni fogod, ha nem mozdulsz!

6. Optimista gondolkodás és hozzáállás: Az optimista hozzáállás abban segít, hogy kitartóbb, vidámabb, energikusabb legyél. Az optimista embereket bizonyítottan jobban szereti mindenki, persze csak ha belülről jön! Ezen felül javítja a testi egészségedet is. Hogyan? Ha eddig a negatív, aggódó, jövőbe kihelyezett félelmeidet dédelgetted, most kapd rajta magad, és tudatosan fordítsd át az ellenkezőjére. A testedben ennek hatására az elégedettség és boldogság vegyületek jelennek meg, ettől pedig nagyon rendben érzed majd magad!

Vedd észre az életedben lévő legkisebb szépséget, pozitív történést, és a legapróbb eredményeidet is! Légy hálás minden nap! Minden nap szánj 5 percet arra, hogy megköszönd és elismerd magadban a jó dolgokat és a sikereket az életedben, és legyél hálás azokért az értékes dolgokért, amelyekkel rendelkezel. A hála a legerősebb teremtő erő, ha jól használod! 

7. Támogató kapcsolatok kiépítése: A pozitív és támogató kapcsolatok segíthetnek abban, hogy megerősödj és tovább fejlődj az életedben. Minden nap tegyél valamit azért, hogy erősítsd a kapcsolataidat és környezetedet! Például, küldj egy rövid üzenetet a barátaidnak vagy családtagjaidnak: egy cuki kép „erről Te jutottál eszembe” üzenettel, vagy törődés, pl. megkérdezed, hogy áll a náthája. Bármilyen kedves figyelmesség mosolyt csal majd a másik arcára. A törődést pedig előbb-utóbb visszakapod.


8. Önszeretet és elfogadás: Felejtsd el, hogy ez önzés! Ne aggódj, nem fog teljesen sikerülni, tehát nem fordulsz át egomán nárcisztikusba! Az önszeretet és elfogadás kulcsfontosságú ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott életet élj, és képes legyél változni, fejlődni az életedben. Tanuld meg elfogadni és szeretni önmagadat olyannak, amilyen vagy! Persze ez nem ilyen könnyű, de ami nem tetszik magadban, azt elkezdheted megváltoztatni.

Gyakorold az önszeretetet és elfogadást minden nap azáltal, hogy tudatosan figyelsz a fejedben zajló beszélgetésekre és a belső kritikus hangra! Például, minden nap mondj magadnak egy pozitív megerősítést, vagy ismerd el azokat a dolgokat, amiket elértél és amikben sikeres voltál! Tegyél minden nap valamilyen önmagadat ápoló tevékenységet, pl.: olvass egy könyvet, sétálj a természetben, vagy hallgass meg egy kedvenc zenédet, táncolj, énekelj ..  Testi érintés: szánj időt minden nap a testi érintésre és gondoskodásra, (pl.: masszázs vagy fürdés, smink) hogy segítsd a testi kapcsolatod önmagaddal, a tested elfogadását, és az ellazulást. 

Ezek azok a lépések, amelyek segíthetnek abban, hogy változz és fejlődj az életedben. Fontos azonban figyelembe venned, hogy a változás időbe telik, és nem mindig könnyű. Légy türelmes magaddal, lépésről lépésre haladj az úton, hogy elérd az általad kitűzött célokat és fejlődj az életedben.

A következő cikkemben kiderül, hogy mik a változás hatásai az életedre, és mit nyerhetsz, ha belevágsz.

Szerző: Nagy Erika               

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.