5 perc elolvasni
HOGYAN NE fogadj meg semmit az új évre?!

Ilyenkor mindenhonnan könyörtelenül az arcodba tolják az újévi fogadalmak fontosságát, célokat, sikert, tervezést, elengedést. Lefogyhatsz, jobb lehetsz, több pénzed lesz, elérheted, meg tudod csinálni….  Mindezt hangzatos szlogenekkel. Marketing. Elhiszed. Megveszed.

Változtatni egy jobb életért mindenki akar, ezért nagy lendülettel több változásba is belevágsz. Mint minden évben. A legtöbb dologba pedig belebuksz. Mint minden évben. Elkezded, talán egy pár hétig folytatod is, aztán fogy a lendület, jönnek a kifogásokkal alátámasztott ellógások. 

Nem a Te hibád! A túlértékelt, sikerorientált közösségi média azt üvölti, hogy mindenki meg tudja csinálni. Azonban nem ad siker receptet, hogy hogyan!

Megtanulok egy idegen nyelvet, lefogyok 3-5-10 kilót, türelmes leszek a családommal, meditálok minden nap, edzek heti 3x, megtanulok rajzolni, elvégzek egy tanfolyamot, odafigyelek a táplálkozásra… Ismerős, ugye?

Hol a buktató? 

Ezek a nagy tervek ott buknak el, hogy túl magasra tesszük a lécet, és/vagy túl sokat akarunk változtatni egyszerre. Majd, ha alábbhagy a kezdeti lelkesedés (2-3 hét után), saját kudarcunknak éljük meg: lám, megint belebuktam, nem voltam elég kitartó, erős. Gyakorlatilag a meghiúsult céllal még lejjebb vagyunk, mint ahonnan indultunk. Önsajnálatunkban elmorzsolunk néhány könnycseppet, nyugtázzuk, hogy „én ilyen vagyok”, és megy minden a régi kerékvágásban tovább. 

Semmit nem változtál, nem lett jobb, szebb az élet és ettől továbbra sem érzed jól magad a bőrödben. Sőt!

Az egész ebben a formában csakis arra jó, hogy megtépázza az amúgy is megerősítésre szoruló önbizalmat, a magamba vetett hitet. Megint nem vagyok elég jó! Mások meg tudják csinálni. Nekem semmi nem sikerül. Béna vagyok. Nincs szerencsém. A körülmények áldozata vagyok. Nincs időm.


Akkor mégis, hogyan csináld? 

1. Tűzz ki célokat!  

Igen, ez fontos! Nem úszhatod meg, ha változást akarsz! De a célod ne egy maximalista, elérhetetlen idea legyen. Legyen csak a Tiéd, számodra elérhető, teljesíthető, hétköznapokba beilleszthető. Inkább több, kisebb változás az életedben, amivel meghaladod önmagad. Lépésről lépésre! 

Sokkal könnyebb beépíteni eleinte napi 1 x 20 perc jógát, futást, mint hónapokig tartani a heti 3 x másfél óra edzőtermi kötelező köröket. Ha szokássá válik, úgyis emeled a tétet, mert szeretnéd meghaladni önmagad – a fejlődés az ember természetes igénye.

Sokkal könnyebb elalvás előtt, vagy ébredés után 5-10 perces mini meditációt tartani (találsz neten), mint heti 3x elvonulni a családtól, házimunkától zavartalanul (ha-ha!) egy órára. Új szokásokat csak úgy tudok kialakítani, ha figyelek rá. Ha nem, elfelejtem megtenni. Minél több új szokást akarok, annál több az erőfeszítés, amit a folyamatos figyelem követel.   

2. Ne akarj mindent egyszerre 

..megváltoztatni, mert az egyenlő a tuti kudarccal! Meg fogsz lepődni, de bármikor az év folyamán belefoghatsz bármibe! 

Nem kell mindent január 1-én, reggel 7.05 perckor elkezdeni! Nyugodtan oszd el egész évre, így nem nehezedik rád az a nyomás, hogy mindenre egyszerre kell figyelned, hogy változtass. 

Pl.: Az első  hónapban minden reggel megcsinálod a 3 perces légzőgyakorlatot (találsz a neten), amivel energikusabban indítod a napodat és kiegyensúlyozottabb leszel. E mellé bevállalhatod, hogy megrendeled a táplálék kiegészítőket és jól látható helyre teszed, így mindennap beveszed. Vagy este elalvás előtt összegzed a napod, és hálás vagy a jó dolgokért.

A második hónapban ez már beépül, határozottan jobban érzed magad, tehát elkezdheted a mozgást, egészséges főzést... Fokozatosan, teljesíthetően. Ahogy az apró sikereidből egyre több energiát nyersz, saját tempódban növelheted a meditáció/edzés idejét, intenzitását, e mellé jöhet a következő kihívás: a hosszabb távú, nehezebb célok. Nyelvtanulás, jogosítvány, utazás, vállalkozás. 


3. Építsd be a hétköznapokba! (Szokásoddá teszed)

Enélkül nincs változás, csak fellángolás. Ha csak pár perc edzésről, énidőről, pakolásról van szó, könnyebben rászánod magad, hiszen valószínű ennél sokkal több időt töltesz „telefon-összevissza-görgetéssel”, távkapcsoló nyomkodással. Csak 3–20 perc az egész. Így könnyebben teljesíthető, beilleszthető az idődbe, mégis eredményesnek érzed magad, hiszen megcsináltad! Máris napi szokássá tudod tenni, és része lesz az életednek. 

 

4. Ne hagyd abba! 

Csináld akkor is, ha nincs kedved. 3-5 hét után már hiányozni fog bármilyen tevékenység. Sokkal jobban fogod érezni magad, ha tudod, ezzel a pár perccel megint tettél magadért! Nem is beszélve arról, hogy a stresszoldó és boldogság hormonok elkezdenek megjelenni a szervezetedben, amitől egyre jobban érzed magad.


5. Kis eredménynek is örülj! 

Energikusabb lettem, jobban bírom a munkát, gyerekeket, rohangálást. Tettem érte, ügyes vagyok, és működik. 


6. Jutalmazd, és ismerd el magad! 

Megérdemled a jutalmat! Amit szeretsz: mozi, kávézás a barátokkal, apró ajándék, edzéshez kiegészítő. Arról nem is beszélve, hogy a jutalomközpontod az agyadban még motiváltabbá tesz. Tehát még több kedved lesz fejlődni, amitől még jobban érzed magad.

TÁ-DÁÁÁM: Máris flow-ban vagy!


7. A tudatalatti működése - Az eredmény nem marad el

Ha tudod, hogy tettél a célodért, a tudatalattidba ez beépül, és várod az eredményeket. Mivel egyre könnyebb elképzelni, milyen lesz, ha eléred a célt, ezért egyre többször elkezded úgy érezni magad, mintha már meglenne. Elképzeled, átéled, jól érzed magad, megjelenik a testedben is. Ez tudat alatt erősíti a motivációt, és elérhetővé teszi számodra a vágyott eredményt - mivel tudod is, hogy nap mint nap teszel érte. 

8. Motiváció – Ha többet teszek, még jobb leszek!

…mert szeretnéd meghaladni önmagad – a fejlődés az ember természetes igénye. Ha nem is olyan tempóban jelenik meg, ahogy elképzelted, akkor is ez inkább motiválóan hat: még nem tettem bele teljesen magam, kicsit többet is bírok.  


9. Keress egy mentort/barátot 

A mentor az, aki támogat, segít, lök rajtad egyet lelkileg is, ha elakadsz, elfáradsz. Kívülről látja a helyzetedet, ezért rá tud vezetni olyan megoldásokra, amik segítik a célod elérését. Lehet szakember, lehet barát, családtag. Mindenesetre jó, ha van egy ilyen ismerősöd tartalékban, akire számíthatsz az utadon.


Fentieket figyelembe véve kiváló esélyekkel indulsz a fogadalmaid megvalósításának sikeréért! Mellékhatásként azt fogod észrevenni, hogy bizony életmódot, gondolkodásmódot is váltottál, fejlődtél, és javítottál az életminőségeden. Stabilabb energiaszinten vagy, és sokkal harmonikusabban létezel. A dolgok valahogy összeállnak körülötted, és jól érzed magad a bőrödben. Szóval kitartás, fokozatosság, és sikerülni fog!


Szerző: Nagy Erika               

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.