Jó vagy rossz? Bárhogy is éljük meg, mindkettő a fejlődésünket szolgálja.
A különbség csupán annyi: ha elé megyek, tudatosan változtatok, hatásom van az eredményre. Ha nem, akkor a körülmények szenvedő áldozata leszek.
A változás általában elkerülhetetlen és természetes része az életnek. Életünk során gyakran változunk, és változtatunk. Jó esetben önként, sokszor azonban a körülmények, vagy külső kényszer hatására, ami szenvedéssel jár és sorsnak fogjuk hívni. Azonban, ha hajlandóak vagyunk másképp nézni a kihívásokra, lehetőségeket, fejlődést és tanulást hozhat.
Na de mitől olyan nehéz?
1. Bizonytalanság:
A változás gyakran ismeretlen helyzeteket és kimenetelt hoz. Az emberek kényelmetlenül érzik magukat az ismeretlenben, mert nem tudják pontosan, mi fog történni, és hogyan fogja befolyásolni az életüket. Naná, hogy ez para!
Lelki síkon a bizonytalanság gyakran a belső egyensúlyunkat zavarja meg. A legtöbben a stabilitásra, és a biztonságra törekszünk, és a változások bizony felborítják ezt, de előtte átveszik az uralmat a gondolatainkban aggódással, félelemmel.
Spirituális szinten a bizonytalanság lehetőséget kínál a növekedésre és a fejlődésre. Ezen a szinten sem sétagalopp, de a spirituális úton járók gyakran a változást a fejlődés, és kihívás lehetőségeként fogadják el, amelyek segítenek mélyebb megértést és a belső békét elérni. Tény, hogy ha új megoldásokat keresek, és tanulok meg, akkor a saját értékemet gyarapítom.
2. Komfortzóna elhagyása:
Ki ne ismerné a komfortzónát? Ahol biztonságban vagy, ahol ismered a körülményeket, a játékszabályokat. Lehet, hogy nem olyan klassz, unalmas is, de ismerős rossz, az ismerős jó és rossz arcokkal, ismerős játszmákkal. "Jó ez nekem, lehetne rosszabb is" - szlogennel. A változás viszont ezt a kényelmi zónát feszegeti, ami feszültséget és aggodalmat okozhat. Nem is beszélve arról, hogy ki kell szállnom a kényelmemből, és cselekedni kell.
Lelki szinten a komfortzóna elhagyása kibillenthet, de lehetőséget jelent a személyes növekedésre és a tapasztalatszerzésre. Gyakran a beleragadunk a kényelmes, ismerős helyzetekbe, de a változás lehetőséget ad arra, hogy új készségeket és erőforrásokat fedezzünk fel magunkban, nyitottak legyünk új módszerek megismerésére.
Spirituális szempontból a kényelmi zóna elhagyása segít a tudatosság növelésében, és a személyes fejlődésben. A megoldást keresve nyitottá válunk új tapasztalatokra és megértésekre, amelyek segítenek fejlődni és közelebb kerülni az önmegvalósításhoz. Nem is beszélve az elkerülhetetlen energiaszint növekedésről!
3. Kontrollvesztés:
A változás gyakran azt jelenti, hogy elveszítjük a kontrollt a helyzet, az életünk felett. Az emberek mániákusan szeretik érezni, hogy befolyásolhatják és irányíthatják az életüket. Persze, minél kevesebb hatásuk van az életre, annál görcsösebben kapaszkodnak ebbe az irányításba. Ez az út viszont többnyire lefelé vezet.
Lelki síkon fentiek miatt a kontroll elvesztése stresszt és szorongást okozhat. Az irányítás elvesztésének érzése megnehezítheti a megbirkózást a változásokkal. Szorongás, pánik alakulhat ki a stabilitás és biztonság elvesztése miatt.
Spirituális szinten a kontrollvesztés lehetőséget kínál az elfogadásra, és a saját hitünk megerősítésére. A spirituális utat járók gyakran fogadják el a változásokat, mint a személyes és spirituális fejlődés eszközét. Bizonyos helyzetek során pedig nagy megértések jönnek létre bennünk, amik megmagyarázzák és megváltoztatják korlátozó hitrendszereinket.
4. Emocionális kötődés:
Sokan érzelmileg kötődnek megszokott emberekhez, környezetükhöz, és rutinjaikhoz. A megszokott, az ismert az, ami a biztonság hamis illúziójába ringat. A változás ezt az érzelmi kötődést fenyegetheti, ami szorongást, ellenállást, és a "magamra maradtam" elszigetelt érzését válthatja ki.
5. Előítéletek és félelmek:
Az előítéletek és a félelmek lehetnek tapasztalatokból, korábbi negatív élményekből, vagy társadalmi normákból fakadók, és ezek akadályozhatnak abban, hogy nyitottak legyünk az új lehetőségekre és nézőpontokra. Ne szépítsük: ez a makacsság, az okoskodás, a konzervatív nézetek gyűjtőhelye is.
6. Félelem a kudarctól, a veszteségtől:
A változások gyakran kudarcot vagy veszteséget is jelenthetnek. Az emberek gyakran félnek attól, hogy nem lesznek képesek megbirkózni a változás adta feladatokkal, döntésekkel, vagy elveszítenek valamit, ami fontos számukra. Ez lehet egy szakítás, munkahely váltás, vagy költözés, és ezen ismerős helyzetek elvesztése csalódást, önbizalomvesztést, veszteséget okozhat.
Fentiek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a változások nehéznek és félelmetesnek tűnjenek számunkra. Fontos azonban megérteni, hogy a változások tényleg elkerülhetetlenek az életünkben. Minél merevebben állunk ellen, annál keményebb hatásokat tapasztalhatunk meg. Bár kihívást jelentenek, de többnyire pozitív hatással vannak fejlődésre, tanulásra és életminőségre. Segít, ha megértjük és elfogadjuk a változás természetét, és megtanuljuk kezelni azokat, hogy ne csak félelmet, hanem lehetőségeket is hozzanak az életben.
Változás 2.0 : A második részben megtudhatod, hogyan lehet változni-változtatni úgy, hogy fejlődj. Konkrét, napirendbe beépíthető, praktikus technikákkal segítem a változásod!
Változás 3.0 : A harmadik részben pedig kiderül, hogy mik a változás hatásai az életedre, mit nyerhetsz, ha belevágsz.
Szerző: Nagy Erika